Son Haberler
İstanbul Estetik Güzellik Merkezi
Anasayfa / Kişisel Bakım / Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi Uygulanan Durumlar Nelerdir

Cilteki leke problemi, toplumda çok sık rastlanmaktadır. Bu lekeler, cildin pigmente lezyonlarıdır. Yani cilde rengini veren ve pigment ismi verilen partiküllerin bölgesel birikimidir. Bu lekeler, kişide dış görünüşü etkilediğinden estetik kaygılara yol açmakla birlikte psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

Leke lekesi ciltte kişinin yaşına, kullandığı kozmetik ürünlere, güneş etkisine, gebelik ve doğuma, alerjik durumlara, kullanılan ilaçların yan etkisine bağlı olarak gelişmektedir. Leke tedavisi için önemli olan aşama renk değişikliğine neden olan hücrelerin ciltteki derinliği ve cilt yüzeyindeki kapsadığı alandır.

Cildin koyu ya da açık renkte olmasını sağlayan melanin adnda pigmentler vardır. Bu pigmentlerin homojen dağılımı bir sorun teşkil etmezken, özellikle görünen bölgelerdeki bölgesel artışları leke oluşumuna yol açmakta ve bu da kişiyi rahatsız etmektedir.

Leke Tedavisi Yaptırmadan Önce Kendiniz Tanıyın

Son yıllarda ciltteki leke tedavisi için lazer yöntemi kullanılmaktadır. Lazer, yoğunlaştırılmış ışık demetidir. Işığın dağılmasındaki dalga boyuna bağlı olarak renkli ya da renksiz oluşu belirlenir. Bu dalga boyu aynı zamanda ışığın hedefini de belirler. Örneğin bir lazer ışını kırmızı renk tarafından tutulurken, bir başka lazer ışını siyah renk tarafından tutulabilir. Bunu belirleyen dalga boyudur. Bir madde ya da bir doku tarafından tutulan bu ışık enerjisi, tutulduğu yerde ısı enerjisine dönüşerek etki göstermektedir. İşte bu nedenle leke tedavisinde kullanılan lazerlerin hedefi yukarıda sözü edilen melanin pigmentidir. Melanin pigmentini hedef alan bir lazer normal hücreler tarafından tutulmadığından diğer hücrelere zarar vermez.

Lazerle leke tedavisinin başarıyla sonuçlandığı leke grupları

* Doğum lekeleri

* Güneş lekeleri

* Çiller

* Karaciğer bozukluğundan kaynaklanan cilt lekeleri

* Malesma

* Lentigolar

* Yaralanma sonrası oluşan lekeler

* Alerjilere bağlı olarak gelişen lekeler

* İyi huylu ve nevüs ben türleri

* Skleroterapi sonrası oluşan lekeler

* Sivilcelerden dolayı oluşan lekeler

Leke Tedavisi Öncesi Uyarılarımız

Lazerle leke tedavisi uygulanacak bölgeler güneşle veya bronzlaştırıcı losyonlarle bronzlaşmış olmamalıdır. Cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını absorbe edebileceği gibi ciltte irritasyon gibi yan etkiler görülebilir.

Çiller, yaşlılık lekeleri ve yaygın lekelerin tedavisi için genellikle tek seans yeterli olmaktadır. Bazı lezyonlar tamamen kaybolmayabilir ancak lazerle leke tedavisi uygulamasından sonra renkleri önemli oranda açılır. Bu nedenle nadiren de olsa bazı lekeler için ikinci veya üçüncü seanslar gerekli olabilmektedir.

Çiller ve kahverengi yaşlılık lekeleri genelde başarılı bir şekilde tedavi edilirken, daha derin yerleşimli

lekeler, tedaviye dirençli olabilmektedir. Lazerle leke tedavisinin önemli sayılabilecek bir yan etkisi yoktur. Yara ve enfeksiyon oluşumu çok nadir görülür. Tedavi sonrası güneşe direk maruz kalınması halinde ise tedavi edilen lekelerin tekrarlama olasılığı yükselir. Lekelerin tekrarlamasını önlemek ve genel olarak ciltte yeni lekelerin oluşmasını engellemek için cildin güneşe karşı gerekli tüm önlemler alınarak korunması önemlidir.

Uyarı: Cilt kanseri lezyonlarında lazer tedavisi uygulanmaz.

Leke tedavisi ile cildi yenileme profosyönellik gerektiren bir konudur. Sağlığınızı riske atmamak için lütfen konunun uzmanı olan doktorlarımızla görüşünüz. Lazer leke tedavisinin seansları kişinin cilt yapısına, cilt lekelenmesinin oluşum nedenine, kişin yaşına, lekenin ciltteki derinliği ve kapladığı alana

bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle seans ücretlerimiz kişiye özel olup muayene sırasında belirtmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Çevre Health Center - Live Support
Çevre Health Center - Live Support
x

Check Also

Penis Kalınlaştırma

Penis Kalınlaştırma Penis boyu konusunda sorunları bulunan, kalınlığı ve uzunluğu sorun olarak ...