Son Haberler
İstanbul Estetik Güzellik Merkezi
Anasayfa / Cilt Bakımı / Botoks Nedir

Botoks Nedir

Botoks Nedir

Tüm kadınlar güzel görünmek, genç olmak, cildinin pürüzsüz olmasını, alımlı ve çekici görünmek ister. Ancak yaş ilerledikçe bazı faktörlerden dolayı birçok bölgemizde kırışıklıklar meydana gelir. Kimisinde 50 yaşında önce başlayan bu kırışıklıklar kimisinde daha geç de başlayabilmektedir. Bu tamamen sağlıklı yaşayış şekline ve beslenme düzenine bağlı olarak ve o yaşa kadar kendi için yapmış olduğu bakıma bağlıdır. Kırışıklıklar hücre düzeyinde oluşan serbest radikallerin üretiminin artmasına bağlı olarak daha da hızlanmaktadır. Bu serbest radikalleri hızlandıran faktörler arasında ise; güneş ışınları, sigara, alkol, hava kirliliği, menopoz, stres, yaşlanma gibi faktörleri sıralayabiliriz. Yaşlanma ömrü hayatımızda kaçınılmaz bir gerçektir ancak bunu geciktirmek veya olumsuz etkilerinden kaçınmak ise tamamen kişinin kendine kalmış bir olaydır.

Kırışıklara Çözüm Nasıl Bulabilirim

Kadınların belli bir yaştan sonra işkencesi haline gelmiş kırışıklıklardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Bu yollardan biri de botokstur. Peki, botoks nedir Botoks; Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir protein olup, uzun zamandır zaten göz ve nörolojik ağrıların tedavisinde kullanılmaktaydı. Kozmetiğe girme amacı da kırışıklıkları düzeltmek olup yaklaşık 10 yıldan fazla bir süredir de kozmetik sektöründe yerini almaktadır. Botoks denince aslında cerrahi bir operasyon gelse de akla, cerrahi operasyon olmamakla birlikte orta veya derin kırışıklıklarda kullanılan kozmetik bir ürün sınıfında yerini almaktadır.
Botoksun kozmetik kullanımına girmesi 2002 yılında FDA tarafından onay verilmesi sonucunda kabul edilmiştir. Amerika’da yaygın bir kullanıma sahip olan botoks sadece Amerika’da 1 milyondan daha fazla insan tarafından uygulanmıştır. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından ise Botoks, 2002 ve 2003 yıllarında hekimlerin uyguladığı cerrahi ve cerrahi olmayan birçok kozmetik işlem arasından en popüleri olarak değerlendirilmeye alınmıştır.
Kadınlar için kırışıklıklara çözüm olarak en yaygın kullanıma sahip olan botoks nedir Sorusunu cevapladığımıza göre nasıl etki ettiğinden de bahsedebiliriz. Vücudumuzda yer alan dinamik çizgiler; yüz ifadesi çizgileridir. Bunlar da mimik hareketleri sırasında cildimizin altında yer alan kaslarımızın kasılması sonucu oluşur ve bu kasların kasılması zaman içerisinde cildimize yerleşerek kalıcı bir çizgi oluşturup, kırışıklıklara neden olmaktadır.
Botoks, enjeksiyon yapılan bölgede var olan sinirlerdeki geçişi bloke ederek kas kasılmasını engelleyerek burada bulunan derinin gergin bir hal almasını sağlamaktadır. Yüzümüzde veya diğer bölgelerde oluşan bu çizgiler erken yaşlarda botoks ile çözüm bulunabilir. Ancak geciktirilmişse veya botoks çözüm olmamışsa ek tedavilere yani cerrahi işlemlere örneğin lazer gibi başvurulabilir. Botoks tedavi sistemini 18 yaşında itibaren 65 yaşına kadar birçok kişi uygulatabilmektedir. Bilhassa boyun ve yüzdeki kırışıklara çözüm olan botoks gebe veya emziren kadınlarda uygulanması önerilmemektedir.
Botoks Uygulanma Şekli
Botoks tedavisi her hastada aynı olmamaktadır. Çünkü her hastanın cilt yapısı ve kas yapısı birbirinden farklı olduğu için botoks sonucu görülen neticeler de farklı olabilmektedir. Bu yüzden bunu bilerek ve eğer endişeleriniz varsa bunları doktorunuz ile paylaşarak sorularınızın yanıtını alabilirsiniz. Botoks işlemi öncesinden lokal anestezik bir krem sürülmesi tavsiye edilir. İşlemin uygulanacak kişinin kas ve cilt yapısı göz önüne alınarak kırışıklık bulunan bölgelere çok ince uçlu iğneler ile küçük dozlar şeklinde uygulanabilmektedir. Bu tedavi işlemi genellikle 10 ile 15 dakika arasında değişmektedir. Botoks ilacı sadece enjekte edilen bölgeye özeldir ve dolaşım sistemine girmez. Uygulandıktan yaklaşık 2 hafta sonra istenilen etki görülmeye başlanır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Çevre Health Center - Live Support
Çevre Health Center - Live Support
x

Check Also

Lazerle Botoks

Lazerle Botoks Kadınların daha genç ve güzel görünmek amacıyla kullandıkları birçok kozmetik ...